מילון

2015

סיכום השנה מ-א ועד ת
המילון הכלכלי-חברתי של שנת 2015

שנת 2015 הייתה השנה שבה המשבר הכלכלי היה אמור להיות מאחורינו אבל הכלכלה העולמית ממשיכה להפגין צמיחה חלשה ואבטלה גבוהה. לא בכל המדינות הצמיחה זהה וארה"ב למשל חוזרת למסלול של צמיחה עם נתוני תעסוקה חיובים אך אירופה ובעיקר גוש היורו לא מצליחים לנער את שאריות המשבר. החשש הגדול מגיע דווקא מסין שהצליחה לסחוב את העולם בשנים הקשות של המשבר אך מפגינה לראשונה סימני עייפות ויש הצופים שהכלכלה הסינית תצמח הרבה יותר לאט ממה שהתרגלנו. יחד עם חולשת ברזיל וקריסת המטבע ברוסיה, שנת 2016 תהיה מאתגרת לא פחות.

 

ובישראל? המשבר הכלכלי כמעט פסח עלינו עם אבטלה נמוכה וצמיחה גבוהה יותר מהממוצע. למרות זאת הכלכלה הישראלית לא צומחת באופן שווה ומספר העניים גדול ואי-השוויון בהכנסות הוא מהגבוהים בעולם. ישראל היא כלכלת היי-טק מוצלחת אך חייבת להגדיל את פריון העבודה כדי לסגור את הפער מהמערב. 

 

ה-OECD המשיך בשנת 2015 להיות מהגופים המובילים בעולם בתחום הכלכלה והחברה ונראה שהקשר ביניהם רק התחזק בשנה האחרונה. ה-OECD הדגיש השנה את נושא האי-שוויון (ראו ערך) והוציא מספר פרסומים בנושא זה שהראשי בהם מקשר את הבעיה החברתית לבעיה הכלכלית. בשנת 2016 ידגיש הארגון את נושא הפרודוקטיביות (ראו ערך) הנמצא בקיפאון ואף בנסיגה במדינות רבות. אנחנו בנספחות עסקנו בפרויקטים רבים הקשורים למשרד הכלכלה כגון: סחר והשקעות, נושא המים שבו ישראל מלמדת את העולם, תעסוקה ובעיקר תעסוקת לקבוצת שלא מממשות את הפוטנציאל שלהם בשוק התעסוקה, חדשנות מכלילה לשם חלחול הצמיחה לכלל החברה ועוד. 

 

אנחנו מקווים שתהנו מהמילון שמהווה סיכום חלקי ביותר לשנת 2015 בחברה וכלכלה ומקווים לשמור על קשר ברשתות החברתיות ולהמשיך בדיון המרתק. 

 

תהנו